KİLİS VE SAKARYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN ORTAK "BEDEN EMANETTİR ZEHİRLE KİRLETME" PROGRAMI

GENEL
02-06-2021 17:40   Güncelleme : 02-06-2021 17:41
Google News

Kilis İl Müftülüğü ve Sakarya İl Müftülüğü Bağımlılık Koordinatörlüklerinin ortaklaşa yürüttükleri "Beden Emanettir, Zehirle Kirletme" isimli projenin 20 Şubat 2021’de başlayan ilk bölümünün kapanış programı 31 Mayıs 2021 Dünya Tütünsüz Günü’nde gerçekleştirildi.

KİLİS VE SAKARYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN ORTAK "BEDEN EMANETTİR ZEHİRLE KİRLETME" PROGRAMI

KİLİS VE SAKARYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN ORTAK "BEDEN EMANETTİR ZEHİRLE KİRLETME" PROGRAMI

KİLİS

Kilis İl Müftülüğü ve Sakarya İl Müftülüğü Bağımlılık Koordinatörlüklerinin ortaklaşa yürüttükleri "Beden Emanettir, Zehirle Kirletme" isimli projenin 20 Şubat 2021’de başlayan ilk bölümünün kapanış programı 31 Mayıs 2021 Dünya Tütünsüz Günü’nde gerçekleştirildi.

Proje mimarları Bağımlılık İl Koordinatörleri Ayşe Civan ve Halime Nida Yetkinel, bu projeyle "sigara kullanan bireylere bu bağımlılıktan kurtulabilmeleri için, manevi destek sağlamayı, beden emanetini koruma yönünde atılması gereken adımları göstermeyi, kendilerini tanıma ve iradelerini kontrol etme noktasında farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını” ifade ettiler. Aynı zamanda "COVID-19 salgınının etkisiyle pasif içiciliğin çoğalmasının, sigara kullanan bireylerde gözlemlenen çeşitli sağlık problemlerinin ve evde geçirilen zamanın artmasıyla, tütün bağımlısı ebeveynlerin çocuklarında gözlemlenen olumsuz etkilerinin" kendilerini bu projeye sevk ettiğini belirttiler.

Sigarayı bırakmak isteyen hanımefendilerle, gönüllü din görevlisi hanımefendilerin birlikte yol aldığı bu çalışmada, koordinatörler, proje süreci boyunca günlük birebir görüşmelerle sigarayı bırakmak isteyen hanımlara manevi destek sunarak alanında uzman konukların katıldığı 12 haftalık çevrimiçi eğitimler düzenlendi.

1. “Sigaranın Fıkhi Hükmü” - Uzman İmam Hatip Bilal Aydemir

2. “Tütün Bağımlılığından Kurtulmada Beslenmenin Etkisi” - Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nden Diyetisyen Zeynep Bozat

3. “Sigarayı Bırakmada Psikolojik Destek” - Sakarya Yeşilay Dayanışma Merkezi’nden Sosyal Hizmetler Uzmanı Psikolog Fırat İşler

4. “Tütün Bağımlılığından Vazgeçme Aşamasından Sonra, “Geri Gelme” Ataklarıyla Baş Edebilme Yöntemleri” - Sakarya İl Bağımlılık Koordinatörü Muhammet Dizay

5. “Tütün Bağımlılığında İrade Kontrolü” - Kilis İl Sağlık Müdürlüğü’nden Psikolog Nilda Şeb

6. “Çocuk Yetiştirmede Bağımlı Annenin Teşkil Ettiği Olumsuz Örneklik” - Kilis İl Müftü Yardımcısı Pınar Han

7. “Tütün Bağımlılığının Komplikasyonları” - Aile Hekimi Ahmet Tığlı

8. “İzmarit Değil İz Bırakmak” - Sakarya İl Müftü Yardımcısı Dr. Ravza Cihan

Sakarya İl Müftülüğü AMATEM koordinatörü Abdülhak Çodar’ın moderatörlüğünü yaptığı program Kilis İl Müftüsü Abdurrahman Şahin’in açılış konuşması ile başladı.

Şahin “Bağımlılıkla mücadelede her zaman aktif olarak çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  Kur’an-ı Kerim tilavetini TRT Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması Türkiye birincisi M. İsmail Demirel gerçekleştirdi. Adapazarı İlçe Müftülüğü dini musiki korosunun ilahi dinletisi ardından projeye katılım sağlayan hanımefendilere söz hakkı verilerek proje sürecindeki deneyimlerine yer verildi.

Değerlendirmelerinin aktaran hanımefendiler bu alışkanlıklarından tamamen kurtulmaları yönünde yapılan çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ifade ederek, kimisinin tamamen sigarayı bıraktığını, kiminin azalttığını veya bağımlılık hakkında farkındalıklarının arttığını dile getirdiler. En önemlisi böyle bir konuda yalnız olmadıklarını, her zaman kendilerini kucaklayan ve destekleyen bir kişinin olduğunu bilmenin kendileri için büyük bir destek ve motivasyon kaynağı olduğunu ifade ettiler.

Projenin kapanış programına konuk olarak katılan Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Dr. Bayram Demirtaş “Başkanlığımız sigara ile mücadelede oldukça kararlı bir duruş sergilemektedir. Maddî ve manevî açıdan birçok zararı bulunan bu bağımlılıktan kurtulma noktasında yapılan çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu ortak çalışmanın daha sonra gelecek çalışmalara ilham olmasını temenni ederim” dedi. Konuşmasında projenin önemine vurgu yaparak Bağımlılık il Koordinatörleri Ayşe Civan ve Halime Nida Yetkinel’e teşekkürlerini bildirerek, konunun önemini dile getirdi.

Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş kapanış konuşmasına bu çalışmaya katkı sağlayan tüm din görevlilerine ve projeye gönüllü olarak dahil olan ve bağımlılıkla mücadelede çok büyük ve önemli bir adım atan hanımefendileri tebrik ederek başladı. İki il müftülüğünün bu şekilde işbirliği esasıyla çalışma yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Başiş, bu çalışmanın örnek olması temennisinde bulundu.

Program Kilis İl Müftü yardımcısı Recep Çarpar’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Abit Demir