SAĞLIK

Prostat hastalığı tedavisinde ileri teknoloji, Thulium lazer prostatektomi (thulep)

Prostat idrar torbasının altında yer alan ve spermin sıvı kısmını üreten , ortasından idrar yolunun geçtiği glandüler bir organdır.

Prostat hastalığı tedavisinde ileri teknoloji, Thulium lazer prostatektomi (thulep)
01-06-2023 12:43
01-06-2023 12:44
GAZİANTEP
Google News

Prostat hastalığı tedavisinde ileri teknoloji, Thulium lazer prostatektomi (thulep)

Gaziantep

Prostat idrar torbasının altında yer alan ve spermin sıvı kısmını üreten , ortasından idrar yolunun geçtiği glandüler bir organdır. Prostat bezi 40 yaş sonrası bazı erkeklerde büyümeye başlar ve ortasından geçen idrar kanalını daraltarak prostat hastalığı şikâyetlerine sebep olur.

Özel Hatem Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Kazım BİLECEN, Prostat hastalığı tedavisinde uygulanan ileri teknoloji Thulium Lazer Prostatektomi (ThuLEP) hakkında bilgiler verdi.

PROSTAT HASTALIĞI (BPH) ŞİKÂYETLERİ NELERDİR?

Op. Dr. Kazım Bilecen, prostat hastalarında görülen şikâyetleri sıraladı. Zor, cılız ve ince idrar yapma, sık idrara çıkma, geceleri sık sık idrara kalkma, idrarı başlatmada ve bitirmede gecikme, idrarın sonunun damla damla uzaması , idrar geldiğinde acil idrar yapma hissi(urgenc) , bazen idrarı yetiştirememe, idrar kaçırma(İnkontinans) , idrar yapamama,mesanenin idrar ile dolması (globvezikal) sebebi ile sonda takılmak zorunda kalınması.

THULİUM LAZER PROSTAT ENÜKLÜASYON TEKNİĞİNİN FARKI NEDİR?

Thulium Lazer Prostat Enüklüasyonu (ThuLEP  prostat ameliyatı) bugün için Prostat hastalığı tedavisinde kullanılan en güncel tedavi seçeneklerinden biri olduğunun altını çizen Özel Hatem Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Kazım Bilecen ‘Bugüne kadar kapalı TUR-P ameliyatı kapalı prostat cerrahisinde Altın standart tedavi yöntemi olarak kabul edilirken son yıllarda Lazer cihazlarındaki ve Lazer ameliyat tekniklerindeki gelişmeler ile birlikte ThuLEP ameliyatları hastaya sağladığı avantajları ve artık prostat dokusu kalmadığından dolayı tekrarlama ihtimalinin çok daha düşük olması sebebi ile Altın standart ameliyat tekniği olma yolunda ilerlemektedir.Doku hasarı ve penetrasyon derinliğinin daha az olması ve daha iyi kesme gücü sebebi ile idrarı tutmamızı sağlayan sfinkter kas dokusunun korunması konusunda daha avantajlı olduğu görülmektedir. Ayrıca prostat kapsülü üzerinden geçen sinirler daha iyi korunabildiği için cinsel fonksiyonlar (ereksiyon) etkilenmemektedir,daha az kanamaya sebep olmaktadır bu sebeple kan sulandırıcı kullanan hastalarda dahi bazı durumlarda kullanılabilmektedir,ayrıca doku penetrasyon derinliğinin daha az ve kesme gücünün daha fazla  olmasından dolayı işlem esnasında kapsül perforasyonu gibi komplikasyonlar daha az görülmektedir.Bu durumlar  daha hızlı bir iyileşme, daha az komplikasyon  ve  daha kısa hastanede kalış süresi  sağlamaktadır’ dedi.

THULEP AMELİYATI NASIL YAPILIR?

ThuLEP ameliyatı prostat hacmine bağlı olarak 1-3 saat arasında sürmektedir.ThuLEP cerrahisinde endoskopik el aletleri ile ÜretralMea (dış idrar yolu girişi) dan girerek mesane altında prostat dokusuna ulaşılır. Prostat dokusu çevresindeki kapsül dokusundan Thulium Lazer enerjisi yardımı ile ayrılarak (sanki bir portakalın içi ile kabuğu arasına girilierek , kabuğundan ayrılması gibi ) mesane içine atılır ve mesane içine atılan prostat dokusu Morselatör denen bir alet yardımı ile ,mesane içinden yaklaşık 5-10 dakika gibi bir süre içinde parçalanarak dışarı alınır .

THULİUM LAZER PROSTAT AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

-Klasik TUR-P tekniği yaklaşık 80-100 grama kadar olan prostatlara uygulanabilmekte ve ne kadar iyi uygulansada prostatın tamamı temizlenememekte,  artık doku kalmaktadır ve prostat tekrarlayabilmektedir.  Oysa ThuLEP ameliyatı 100 gramın üzerindeki prostatlara da başarı ile uygulanabilmekte ve TUR-P ile karşılaştırıldığında neredeyse prostat dokusu kalmadığı için prostatın tekrarlama ihtimali yok gibidir.

-Büyük prostatlarda da uygulanabilir.

-Mesane taşı ve prostatın birlikte olduğu hastalarda aynı seansta iki problem de tedavi edilebilir.

-Kalp damar hastalığı olan ,koronerstenti olan ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda uygulanabilir.

-Çok daha az kanama görülür.(Açık cerrahi veya kapalı Tur ameliyatına göre)

-Hastanede kalış süresi çok daha kısadır( Normal koşullarda 1-2 gün içinde sondasız olarak hastaneden çıkılabilir )

-Sonda daha kısa tutulur( Normal koşullarda 1-2 gün içinde sondası çıkarılır)

-İdrar akış hızı çok daha yüksektir.( Prostat glandı tamamen çıkarıldığından dolayı ,TUR ameliyatı ve diğer tedavi tekniklerine göre)

Haber Muhammed Güvenlier

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARŞİV ARAMA
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ