UMUT KÖYÜ PROJESİ İMZALANDI

GENEL
06-07-2021 18:48   Güncelleme : 06-07-2021 18:50
Google News

Kilis’te Katar Hayır Derneği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğinde Suriye’nin Azez kentinde savaştan etkilenen aileler için temeli atılacak 1400 konutluk Umut Şehri’nin imza töreni düzenlendi.

UMUT KÖYÜ PROJESİ İMZALANDI

UMUT KÖYÜ PROJESİNDE İMZALANDI

KİLİS

Kilis’te Katar Hayır Derneği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğinde Suriye’nin Azez kentinde savaştan etkilenen aileler için temeli atılacak 1400 konutluk Umut Şehri’nin imza töreni düzenlendi.

Olea otelde düzenlenen imza töreninde konuşan Kilis Valisi Recep Soytürk, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve Katar Hayır Derneği CEO’su Yusuf El Kuvvari ile yetkililer katıldı.

İmza töreninde konuşan Katar Hayır Derneği CEO’su Yusuf El Kuvvari, “Temeli atılacak proje ile 8 bin 800 Suriyeli kardeşimiz faydalanacak. Dernek olarak, acil yardım, gıda güvenliği, sağlık eğitim ve konut alanlarında yerinden edilmişlerin ve mültecilerin yeniden inşası ve yeniden yerleşim çabaları üzerinde önemli bir etkisi olacak sürdürebilir kaliteli projelerin uygulanmasında bağışçıların çabalarıyla ilerliyoruz. Projenin maliyeti 7 milyon 500 bin dolar olup emeği geçen herkese teşekkür ederim,” dedi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da “Bu konuda hep beraber gayret ettik. Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye mülteci akının karşılarken yanı başımızda Katar’ı gördük. Yusuf El Kuvvari, arkadaşlarıyla beraber hep yanımızda yer aldı. Suriye’de açılan kampların 6’sını Katar devleti ile açtık. Birlerce çocuk kurtarıldı. Tıp merkezleri ve okullar kuruldu. Bu süetçe katkılarından ötürü Kilis Valisi Recep Soytürk’e teşekkür ederim. İfadelerine yer verdi.

Vali Recep Soytürk konuşmasında, “ Azez ve Çobanbey’de küçük ölçekli Organize Sanayi Bölgesi diyebilecek sanayi alanları oluşturduk. “Özellikle Çobanbey’de sanayinin alt yapısını hazırladık. 1388 kişiye tahsis yaptık. Yaklaşık 200’ü inşaata başladı. Eylül ayında ayakkabı tekstil ürünleri anlamında üretimler başlamış olacak. Bölgedeki 10 bin kişi istihdam edilecek. Azez’deki OSB çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Bütün bu çalışmalar bölge insanın refahını artırmak ve güvenli bir şekilde yaşamaları içindir. Bunlar yapılırken birçok sivil toplum örgütünün katkıları var. Bunlar içerisinde Katar’ın özel bir önemi var. Hakikaten birçok alanda katkısı var. Bundan dolayı Katar ve İHH yetkililerine teşekkür ederim.” Dedi.

Konuşmaların ardından Vali Recep Soytürk, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve Katar Hayır Derneği CEO’su Yusuf El Kuvvari, Suriye’nin Azez kentinde temeli atılacak 1400 konutun inşaatı için imza attı.

Haber Merkezi