Gazetecilerin İtibarsızlaştırılmasına Müsaade Etmeyeceğiz

10-06-2024
Gazetecilik mesleğinin geçmişi sorgulamaya kalkmadan gazetecilerin malumu ilan etmek adına çalışmalar serdettiğini herhalde bilmeyen yoktur.
Gazeteci mesleği icabı gece gündüz demeden haberi okuyucusuna ulaştırabilmenin çabası ve gayreti içerisindedir. 
Gazetecilik şehrin dinamikleri arasında yer alır. 
Söylenilmeyenleri söyler konuşulamayanları konuşur dile getirilemeyenleri dile getirir. Nabız tutar, düşüncelerin değişmesine yardımcı olur. 
Tabi Kilis'te gazetecilik yapmak deveye hendek atlatmak gibi bir şeydir. 
Kimseyi memnun edemezsiniz. 
İyi yaparsınız teşekkür almazsınız ama konu eleştiri olunca hemen vatan haini olmaya doğru gidersiniz. 
Sizi adeta idam sehpasına hem de yargılamadan koyarlar. 
Kilis küçük bir şehir.
 Küçük bir şehir olduğu için gazetecileri Kilis'te tanımayan kimse yoktur. Gazeteciler Kilis'te düzenlenen toplantı, yemek,açılış,organizasyon,basın açıklamaları gibi durumlarda ilk müracaat edilen kişilerdir.
Ama ne hikmettirse haber için çağrılan gazeteciler haber sonrasında nasıl oluyorsa itibarsızlaştırılmaya yönelik haksızlıklara karşılaşıyorlar. 
Neden? Çünkü gazetecinin o an için işi bitmiştir. Veya şöyle diyeyim gazeteci ile olan işleri bitmiştir. 
Son günlerde gazetecilere karşı gerek sosyal medya hesaplarından gerekse kulislerde ciddi anlamda itibarsızlaştırma operasyonları çekiliyor.
Bir kere buradan şunu söyleyelim ki, fake hesaplardan, çakma trollerden, çıkar ve menfaat uğruna sosyal medyadan atıp tutanlar gazetecilerin attıkları doğru adımlardan geri adım atmalarını beklemesinler. 
Ayrıca yine bu fake hesapların, çakma trollerin nereden finanse edildiğini kimler tarafından yönetildiğini de bilmiyor değiliz.
Kilis bir olay yaşadı. 
Ulusal televizyonlara ve yine Ulusal gazetelere haber konusu oldu. Haberden sonra yaşanılanlar zaten Kilis kamuoyunun gündemine yansıdı.
Gazeteciler ile ilgili olarak bir siyasetçinin arpalamayacağım diye Whatsapp gruplarından beyanatlarda bulunması akıl tutulmasından başka bir şey değildir.
Gazeteciler onuru ile mücadele eden hakkaniyeti ön plana çıkaran dün olduğu gibi bugünde doğruları söyleyebilmek için gayret gösteren yegane kişilerdir. 
Arpalamak demek ne demek? kimler kimi arpalamış. Çıksınlar ve açıklama yapsınlar. 
Verilen reklam ve ilan ücretlerinin yanı sıra, Abonelik ücretleri hususundan başka ne olmuş çıkın kamuoyuna açıklama yapın... Kaç kuruş finanse etmişsiniz gazetecileri?
Sizden önce de böyle oldu... Reklam ilan ve abonelik hususları oldu... Kim ne almış siyasetçilerden?
Sizin söylediğiniz şeyler başka illerde oluyor. Başka illere bakarak Kilis'te ki masum gazetecileri örnek göstermeyin...
Her önüne gelen ve sermayesi bir telefon olan bazı kimseler kendilerini gazeteci olarak göstermeye çalışıyor. Onları finanse ediyorsanız o da sizin bileceğiniz bir iş...
Bizler Anayasaya göre hareket ederiz. Anayasada var olan haklarımız var ve yasal bir kurumuz. Ciddiye alınacak gazeteciler yasal sorumluluğu ile bu mesleği asıl bir şekilde yapan kişilerdir. Anayasaya ve kanunlara karşı sorumluluğu olmayan fake hesaplar ve çakma troller bize laf yetiştirmeye çalışıyor. 
"Arpalamayacağım" lafı doğru bir laf değildir! Daha düne kadar AK Parti'de olan Kilis Belediyesinde onca belediye başkanı kâh iyi oldu kâh kötü oldu hiç birinin ağzından Kilis basınını Kilisli gazetecilere hakaret eden bir açıklama beyanat duymadık. Makam delisi olup 10 koruma ile gezmek isteyen ve bizlere bu ifadeyi söyleyenlere karşı söylediklerini iade ediyorum. 
Bizler trol hesapların saldırılarına, fake hesapların kışkırtmalarına aldırış etmeden yolumuza emin ve kararlı adımlar ile devam edeceğiz. 
Sözüm ona, söylediğiniz bu söz sizi bağlar biz üzerimize almadık. 
Kilis'in gerçek anlamda haber almasını sağlamak için kınayıcıların kınamasına bakmadan bizler serhat ilimiz Kilis'imiz için haber üretmeye devam edeceğiz. 
Gerisi bizim için lafı güzaftır...
Osman ZAHTEROĞLU