Hastane''de Triaj Diye Bir Bölüm

06-06-2024
Devlet Hastanesi Acil bölümüne gittiğinizde önce Triaj diye bir bölüme uğruyorsunuz.Orada hastalığınızın aciliyeti belirleniyor ve ilgili alana yönlendiriliyorsunuz.
Bir kaç ay önce eşimin migren şikâyeti nedeniyle acilde  triaj bölümünde tansiyon ölçülmesi gerektiğini söylediler.Ancak orası meydanlık bir alan ve mahremiyetin korunması mümkün değil.Ben paltomla eşime paravan yaparak tansiyonu ölçtürdük.
Bizim inancımızda bir kadının   el ve yüz hariç vücudunun  diğer kısımlarını yabancı erkeklere göstermesi haramdır.Tıbbî zaruret varsa zaruret ölçüsünde muayene olabilir.
Ancak biz tansiyon ölçümünün kapalı bir mekânda yapılması gerektiğini düşünüyoruz.  Buna ilişkin dileğimizi sevgili başhekimimize bildirdik.
Aradan 4 ay gibi bir süre geçmesine rağmen bu konuda bir gelişme olmadı.
Birileri bize hangi çağda yaşadığımızı soracak olursa eğer,bizim cevabımız da;"İslam'ın hükümleri çağa göre değişmez" olacaktır.
************
Ezanı ben okudum
1 Haziran Pazartesi günü Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1522 yılında 100 bin kişilik ordusuyla Osmanlı topraklarına kattığı ve çok sayıda tarihi eserin bulunduğu RODOS adasındaydık.
Adada ibadete açık olan Pargalı İbrahim Paşa camiinde öğle namazını eda etmek istedik. Camide bizden başka cemaat yoktu. Gümülcineli İmam Hasan hoca ile sohbet ettik.Ezanın hoparlör vasıtasıyla okunmasının yasak olduğunu ifade etti.Adada 2000-3000 civarında Türk olmasına rağmen vakit namazlarına gelen olmadığından yakındı.
Sadece bayram namazları için açılan Süleymaniye Camii'nin bayramlarda dolduğunu anlattı. Ezan okumamızı teklif edince  duygulanarak teberrüken çıplak sesle ezan okuduk.
Cahit Faruk İslamoğlu