USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İSLAM UMUTTUR

29-07-2021
Google News

İSLAM UMUTTUR

İslam’ı dert edinen her Müslüman’ın, her alnı secdeli siyasetçinin, bürokratın, hocanın, akademisyenin, her İslami STK yöneticisinin ve İslam adına iş yaptığını söyleyen her Müslüman’ın, hep birlikte büyük bir ibadet bilinciyle kafa patlatırcasına düşünmemiz gereken en önemli soru, bugün yüzde doksan dokuzu Müslüman olan toplumumuzun yüzde kaçı “İslam’ı bir umut” olarak görüyor sorusudur.

Ekonomik, sosyal, siyasi, uluslararası ve ahlaki krizlerimizin ancak İslam tarafından çözülebileceğine dair toplumun yüzde kaçının inancı var? Camide namaz kılan Müslümanları, tesettürlü hanımları, alnı secdeli bürokratları, sakallı tüccarları, İslami ilimler tahsil eden gençleri, hâsılı İslam’ı referans aldığını iddia edenleri bu toplumun yüzde kaçı umut olarak görüyor?

Ailemizden, akrabalarımızdan, dostlarımızdan, komşularımızdan kaç kişi “Evet bizim tüm sorunlarımızı İslam çözer. İslam olmadan ekonomi düzelmez, İslam olmadan krizler bitmez” diyor?

Faiz, kredi kartı ve borç batağında inleyen garipler, dükkânının kirasını veremeyen esnaflar, çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve ailesini geçindiremediği için intihar eden babalar, elektrik ve su faturasını ödemek için erkeğin bile kaldıramayacağı işlerde çalışıp çocuğunun büyüdüğünü göremeyen analar, İslam’ı bir çıkış yolu, bir umut ve sorun çözücü olarak görüyorlar mı?

Elinden tutan birini bulamadığı için suçsuzluğunu ispatlayamayan ve hapishanelerde unutulan mazlumlar, bir dayısı, tanıdık bir makam sahibi olmadığı için adalete susamış, hakkını bile arayamayan garipler İslam’ı umut olarak görüyorlar mı?

Rüşvetten, yolsuzluktan, torpilden, iltimastan, kul hakkından, adaletsizlikten bıkmış kitleler, adeta kördüğüm olmuş sosyal, ekonomik ve siyasi sorunlardan bunalmış yığınlar, bu işi çözse çözse İslam’a göre hareket eden Müslümanlar çözer, yani İslam çözer diyebiliyorlar mı?

Çoluk çocuğuna söz geçiremeyen anne-babalar, dayak yiyen, işkence gören kadınlar, evlenecek maddi imkânı olmayan gençler, yuvasını kurtarma derdinde olan eşler, kahvehane köşelerinde gelecek kaygısıyla kıvranan işsizler, ezilmişler, yoksullar, varoşlar, zulme uğramışlar, hak arayanlar İslam’ı umut olarak görüyorlar mı?

Eğer Müslüman bir toplum, İslam’ın yerine umut olarak bitmiş, tükenmiş, çürümüş, insanlığa zulümden başka bir şey verememiş ideolojilere doğru koşuyor ve onları umut olarak görüyor, heyecanlanıyor, umutlanıyorlarsa vay bizim halimize…

Eğer böyleyse, elimizdeki bunca nimete ve imkâna rağmen İslam’ın ve Müslümanların umut olma özelliğini kendi ellerimizle katletmişiz demektir. Bugün tüm siyasi ve politik çekişmeleri, itikadi ve ilmi tartışmaları, cemaatsel ve tarikatsal farklılıkları bir kenara bırakıp umudu yani aziz İslam’ı sadece ve yalnızca İslam’ı, tüm saflığıyla ve berraklığıyla topluma ulaştırmak en büyük Müslümanlık görevimiz olmalıdır.

Bu İslam, sömürüye, haksızlığa ve adaletsizliğe göz yuman bir İslam değil, cahiliye döneminde diri diri gömülen kız çocuklarına umut olan hakiki İslam’dır. Bu İslam, küçücük yavrusu kucağından sökülüp toprağa gömülen çaresiz annelere umut olan gerçek İslam’dır. Bu İslam, bir mal gibi alınıp satılan kadınlara umut olan İslam’dır. Bu İslam, zulüm ve işkence altında inleyen kölelere özgürlük ve umut olan İslam’dır. Bu İslam, malı gasp edilen, alacağı verilmeyen, adalet arayan tüccara bereket ve umut olan İslam’dır. Bu İslam, tefecilerin pençesinde inleyen gariplere, sömürülenlere, ezilenlere, horlananlara umut olan İslam’dır.

İşte bu İslam’ın diriltici soluğu, heyecanlandırıcı ruhu, umut verici potansiyeli ve kriz çözücü özelliği tıpkı Asr-ı Saadet’te olduğu gibi bugün de her eve, her mazluma, her yetime, her garibe, her ezilene, her sömürülene ulaşmadıkça İslam ve Müslümanlar umut olamazlar. İslam’ı talep eden, İslam’ı arzulayan, tek çıkış yolu olarak İslam’ı gören bir nesil yetişmedikçe tüm umutlar boşa çıkar. Çünkü İslam’ın umut olmadığı bir toplumun gelecek umudu da yok demektir.

Abdülaziz KIRANŞAL

Abdülaziz Kıranşal
Abdülaziz Kıranşal
BUNALMIŞ MÜSLÜMAN'A ON KUR'AN TAVSİYESİ ÇOCUK EĞİTİMİNDE KUR'AN İLKELERİ MÜSLÜMAN KADININ NAMAZI VAKTİNİZİ NAMAZ VE KURAN'LA BEREKETLENDİRİN KOCALARININ KIYMETİNİ BİLMEYEN MÜSLÜMAN HANIMLARA DİNDEN SOĞUTAN DİNDARLIK EŞLERİNİN KIYMETİNİ BİLMEYEN MÜSLÜMAN BEYLERE HEYECANI KORUMA KILAVUZU SON OKÇULAR TEPESİ; EVİMİZ KİRAMEN KATİBİN VE İNTERNET EXPLORER GEÇMİŞİMİZ MEHMET ZAHİT KOTKU'DAN(KS) MÜSLÜMAN GENÇLERE İMANINIZI HAREKETE GEÇİRİN! BOZUK DÜZENİ AYAKTA TUTAN DİNDARLAR DERTLERİNİ SADECE ALLAH'A SÖYLEYEN! GÜÇLÜ MÜSLÜMAN KADINLARA ALİYA İZZETBEGOVİÇ’TEN MÜSLÜMAN GENÇLERE BELA VE MUSİBETLERİN MANEVİ SEBEBİ İSLAM UMUTTUR MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİN TATİL PRENSİPLERİ MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİN AREFE VE BAYRAM PROGRAMI MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİN ZİLHİCCE PROGRAMI DAR GÜNLER İÇİN BİR KENARA SALİH AMEL BİRİKTİRELİM! MÜSLÜMAN GENÇLER ASLA PES ETMEYİN! MÜSLÜMAN BİR BABA EVLATLARINA NASIL NASİHAT EDER? DAVALARI AYAKTA TUTAN BEDEL ÖDEMİŞ BÜYÜKLERİMİZDİR MÜSLÜMAN ANNELERE! MÜSLÜMAN GENÇLER İÇİN ŞAHSİYETİ KORUMA KILAVUZU MÜSLÜMAN GENCİN SÜNNET BİLİNCİ EVLERİMİZ İSLAM DEVLETLERİMİZDİR HASAN EL-BENNA'DAN MÜSLÜMAN GENÇLERE HZ.ÖMER'İN SİYASİ ETİK YASASI İSLAM DAVASININ MEÇHUL KAHRAMANLARINA DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA İMAN ZAYIFLIĞI HASTALIĞINA YAKALANMIŞISIZ DEMEKTİR BU RUHSUZ DİNDARLIK HEPİMİZİ ÇÜRÜTÜYOR BAŞIMIZA NE GELDİYSE AHİRETİ UNUTTUĞUMUZ İÇİN GELDİ KUDÜS DAVASI İÇİN SİVİL MÜCADELE VE HASAN EL-BENNA ÖRNEĞİ EŞİNİZ İLE CENNETTE DE BERABER OLMAK İSTERMİSİNİZ? HUZUR VE MUTLULUK ARAYAN EŞLERE MÜSLÜMAN ŞAHSİYETİN İNFAK PROGRAMI ORUCUN BİLE TUTAMADIĞI MÜSLÜMANLAR EFENDİMİZİN (S.A.S) UNUTULMUŞ RAMAZAN SÜNNETLERİ İYİ BİR RAMAZAN İÇİN PEYGAMBERİMİZDEN (S.A.S) ON TAVSİYE EVLERİMİZ İÇİN RAMAZAN PROGRAMI ÇOCUKLARIMIZI YOUTUBERLARIN ELİNE TERK ETMEYELİM EKONOMİK KRİZLERİN MANEVİ SEBEPLERİ EVDE HUZUR PRENSİPLERİ DÜNYANIN DEĞİŞTİREMEDİĞİ ADAMLARA İHTİYACIMIZ VAR SİYONİZM'İN BİR MÜSLÜMAN GENÇ'TE ARADIĞI ON ÖZELLİK MÜSLÜMAN BÜROKRATLAR İÇİN ALTIN PRENSİPLER İSLAMİ ÇALIŞMALARDA KADIN-ERKEK MÜNASEBETLERİ VE ÖLÇÜLERİMİZ TELEVİZYON İLMİHALİ MÜSLÜMAN GENÇLER!İSTİKAMETİNİZİ KORUYUN! BUNLARI YAPIYORSAK BAŞKA GÜNAHA GEREK YOK ERBAKAN HOCAMIZI NASIL YANLIŞ ANLAYABİLİRİZ? ŞEHİT MALCOLMX'TEN MÜSLÜMAN GENÇLERE DAVA ADAMININ NAMAZI KIŞ GECELERİNDE TÜM DERTLERİNİZİ RABBİNİZE ARZ EDİN NAMAZDA HUŞU İÇİN ON ALTIN KURAL ALLAH KATINDAKİ DEĞERİNİZİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ? RUHA DÖNÜŞ ÇAĞRISI VEHN VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ BELALARI İSTİĞFAR İLE DEF EDİN! EVLİLİĞE HAZIRLANAN GENÇLERE ŞEYTANİ TUZAKLAR SAĞ ELİYLE BEŞİĞİ SOL ELİYLE DÜNYAYI SALLAYAN HANIMLARA PANDEMİ DÖNEMİNDE EVDE KALAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EV PROGRAMI ŞEYTANIN MÜSLÜMAN GENÇLERE FISILTILARI-2 ÇOCUKLARINIZLA İMTİHAN EDİLMEYE HAZIR MISINIZ? KUR’AN’I NASIL MEHCUR (TERK EDİLMİŞ) BIRAKTIK
Reklamı Geç