AK PARTİ İNSAN HAKLARI BİRİM BAŞKANI BURAK BULUT; "27 MAYIS DEMOKRASİ DARBESİ İLE HUKUK ASKIYA ALINMIŞTIR"

POLİTİKA
27-05-2021 16:18   Güncelleme : 27-05-2021 16:19
Google News

27 Mayıs 1960 yılında yapılan Askeri darbenin ardından Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edilmesiyle ilgili bir açıklama yapan AK Parti Kilis il teşkilatı 27 Mayıs darbesi ile hukuk askıya alınmıştır dedi.

AK PARTİ İNSAN HAKLARI BİRİM BAŞKANI BURAK BULUT;  "27 MAYIS DEMOKRASİ DARBESİ İLE HUKUK ASKIYA ALINMIŞTIR"

AK PARTİ İNSAN HAKLARI BİRİM BAŞKANI BURAK BULUT;

"27 MAYIS DEMOKRASİ DARBESİ İLE HUKUK ASKIYA ALINMIŞTIR"

KİLİS

27 Mayıs 1960 yılında yapılan Askeri darbenin ardından Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edilmesiyle ilgili bir açıklama yapan AK Parti Kilis il teşkilatı 27 Mayıs darbesi ile hukuk askıya alınmıştır dedi.

AK Parti İnsan Hakları Birim başkanı Av.Burak Bulut 27 Mayıs darbesi ile ilgili olarak parti binası önünde partililerle birlikte basın açıklaması yaptı.

Av. Burak Bulut açıklamada;

"Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş; milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe;27 Mayıs 1960’ta,Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi.Milli iradeilearasınaperdeçekenlerin;insanlığa,demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımızakazındı.

1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye’ye çağ atlattılar. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında, askerin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir.

Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye odaklı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, mizansen yargılamalar ile hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. Hayatlarına son verilen yalnızca Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.

Üzerinden yıllar geçse de söz konusu darbeci zihniyet varlığını devam ettirmiş, en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryo sahneye koyulmuştur. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısındaki duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak mührünü tarihe dercetmiştir. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir.

Bu vesile ile; 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes,FatinRüştüZorluveHasanPolatkanbaştaolmaküzeretümdemokrasişehitlerimizi rahmetleanıyoruz.

Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zamanunutmayacağız" dedi.

Mehmet Çiçekdal