YEREL

CHP’NİN GURUP ÖNERİSİNE MİLLETVEKİLİ DÜLGERDEN YANIT GELDİ

CHP’NİN GURUP ÖNERİSİNE MİLLETVEKİLİ DÜLGERDEN YANIT GELDİ
22-11-2018 08:42
Google News
CHP’NİN GURUP ÖNERİSİNE MİLLETVEKİLİ DÜLGERDEN YANIT GELDİ Cumhuriyet Halk Partisi “CHP’nin geçtiğimiz hafta içerisinde Şırnak’ta Üs bölgesinde yaşanılan patlamadan dolayı olayın araştırılması yönünde ki Türkiye Büyük Millet Meclisine vermiş olduğu gurup önerisine AK Parti Kilis Milletvekili M. Hilmi Dülger’den yanıt geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kendisine verilen 3 dakikalık süre içerisinde Genel Kurula hitap eden Milletvekili Dülger yaşanılan patlama ile ilgili şu konuşmayı yaptı; “Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri Hakkari ve Şırnak’ta mühimmat deposunda meydana gelen patlamalar ile ilgili olasılıkların ve Sorumluların araştırılması amacıyla vermiş oldukları CHP Grubu adına verilen Grup önerisinin aleyhinde AK Parti Grubum adına söz almış bulunuyorum. Gazi Meclisi saygı ile selamlıyorum. Sözlerime başlarken ebediyete intikal eden değerli mesai arkadaşımız Edirne Milletvekili Erdin Bircan’a Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri
  1. Hudut Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Süngü Tepe Üs bölgesinde konuşlu 3. Piyade Tümeni Topçu Alay Komutanlığına ait Topçu bataryasında atış yapıldığı esnada bilinmeyen bir nedenden dolayı meydana gelen patlamanın akabinde Tugay reviri, Şemdinli Devlet Hastanesi, Derecik 112 Acil Merkezi ve 3. Hudut Tabur Komutanlığı'nda bulunan tüm ambulans ve sağlık personeli bölgeye sevk edilmiş ilk müdahalenin olay yerinde yapılmasından sonra kahraman evlatlarımız helikopterler ile  bölgedeki Yüksekova, Hakkari Devlet Hastanesi ve Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine  sevk edilmişlerdir.
Değerli Milletvekilleri Patlamanın etkisiyle Üs bölgesinde çıkan yangın Şemdinli ve Derecik bölgesindeki itfaiye araçları ile söndürülmüş kayıp personelin aranması çalışmaları da 34. Hudut Tugay Komutanlığı Emir ve komutasında sonuçlandırılmıştır. Kaza sonrasında üst bölgesinde bulunan personel yoklama yapılarak güvenli bir şekilde emniyetli bölgeye alınmıştır.  Patlamanın yaşandığı bölgede 10 Kasım 2018 tarihinde AFAD 17 araç ve 60 kişilik bir personel ile Ayrıca Jandarma Arama kurtarma ekiplerinin katılımıyla arama kurtarma çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Değerli Milletvekilleri Olaydan sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı emriyle 175 mm lik K/M topları atıştan hemen men edilmiştir.   Lojistik komutanlığından görevlendirilen idari tahkikat ekibinin teknik incelemeleri sonunda hazırlanan ilk ön görüş raporuna göre hem mühimmatın hem de topun göreve elverişli olduğu topun ateşlenmesine müteakip merminin namluyu terk ettiği, merminin namludan çıkmasına müteakip Namlu gerisinde meydana gelen yüksek basınçtan dolayı geriye doğru bir Alev'in çıktığını bu alevin de bu patlamaları tetiklediğini ortaya koymuştur. Değerli milletvekilleri Bu konuda Teknik incelemeler devam etmekte olup çalışmalarının sonuçlanmasını müteakip sonuçlar  kamuoyu ile  paylaşılacaktır. Ancak şunu belirtmek isterim ki bu tür kazalar Dünyanın her yerinde olabilme ihtimalini hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz temennimiz bu ihtimallerin bundan sonra gerçekleşmemesi ve böyle talihsiz kazalarla karşılaşmamasıdır. Bu kazada kesinlikle Üs bölgesinde patlamaya neden olabilecek hiçbir dış etki söz konusu değildir. Adli, idari ve teknik yönden çalışmalar devam etmektedir. Ülkemizin huzur ve güvenliği için mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizin can güvenliğini sağlamak hususunda tüm tedbirler fazlasıyla alınmış ve alınmaktadır Hem doğu da – güneydoğu da hem Irak'ın kuzeyinde hem de diğer bölgelerde terörle mücadeleyle ilgili faaliyetlerimiz yoğun şekilde artan azim ve kararlılıkla devam etmektedir. Değerli Milletvekilleri; Sözlerime son verirken tekrar bu olayda ve daha sonra Şırnak'ta meydana gelen olayda hayatını kaybeden şehitlerimizi saygıyla rahmetle anıyor,  Mekânları cennet olsun derken yaralılarımıza acil şifalar diliyor. CHP Grubunun vermiş olduğu bu önergeye katılmadığımızı ve aleyhte oy vereceğimizi belirtiyor. Gazi Meclisi saygı ile selamlıyorum” dedi.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARŞİV ARAMA
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ