SAĞLIK

Tatvan Devlet Hastanesi'nde 'gebe okulu' açıldı

Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde anne ve anne adaylarının ücretsiz olarak faydalanabileceği “Gebe okulu” açıldı.

Tatvan Devlet Hastanesi'nde 'gebe okulu' açıldı
16-09-2023 12:54
16-09-2023 12:55
KİLİS
Google News

Tatvan Devlet Hastanesi'nde 'gebe okulu' açıldı

BİTLİS (İHA)

Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde anne ve anne adaylarının ücretsiz olarak faydalanabileceği “Gebe okulu” açıldı.

Tatvan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından gebelere yönelik gebelik sürecine ilişkin bilgi ve eğitim alınan ‘Gebe okulu’ faaliyete girdi. Kadın doğum uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek derslerde aynı zamanda fizyoterapist eşliğinde pilates ve yoga dersleri ile diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme dersleri yer alacak. Tatvan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mediha Kübra Ceylan, “Gebe okulumuzu aktif hale getirdik. Kadın doğum uzmanları olarak bu süreci destekleyerek bizzat içinde yer alıyoruz. Gebe okulumuzda haftada 3 gün eğitimlerimiz olacak. Gebe hastalarımızı 28 hafta altı ve üstü olmak üzere iki ayrı gruba ayırdık. Fizyoterapist eşliğinde pilates ve gebe egzersizleri eğitimlerimiz olacak. Diyetisyen eşliğinde beslenme ve diyet eğitimlerimiz olacak. Bununla beraber gebe okulunda doğum sonrası bebek bakımı ve emzirme gibi eğitimlerimiz yer alacak. Biz hastalarımızın bu eğitimlere tam olarak katılmasını çok önemsiyoruz. Bilindiği üzere sağlık hizmetlerinin en önemli parçası önleyici sağlık hizmetleridir. Bizim amacımız da burada gebelerimizin doğru vakitte hastaneye ulaşmalarıdır. Doğum sürecinde, doğum sonrasında ya da doğum öncesinde neler yapacaklarını bilmeleridir” dedi.

Gebelik okulu hakkında bilgi veren Tatvan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Elif Gümüş ise, “Hastanemiz tarafından açılan gebelik okulu ile hastalarımızı düzenli bir şekilde takip edebileceğiz. Çünkü kontrole gelen gebelerimiz ileri haftalarda gelişim sebebi ve cinsiyet tayininde bize başvuruyorlar. Biz gebelik okulumuzda vereceğimiz ikramlarla aynı zamanda mor bileklik gibi teşvik edici ürünlerle hem gebelerimizin düzenli takiplerine gelmelerini, hem de onlara bir motivasyon sağlıyoruz. Özellikle 28. haftadan önce ve sonra birer kere gelmelerini hedefleyerek takiplerimizi de düzenli yapmaya özen göstereceğiz. Bu açıdan da takiplerimizde de bize olumlu sonuçlar doğacaktır” ifadelerini kullandı.

Tatvan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gözde Karacan Duman ise, “Bu takipler sırasında düzenli olarak gelen gebe olan anne ve anne adaylarımız merak ettiği soruları hekimlere ve burada hizmet veren personel arkadaşlarımıza rahatlıkla sorabilirler. Nasıl beslenmeleri gerektikleri ya da kaç haftada kaç kilo alması gerektiği, bir gebenin hedef kilosunun kaç olduğu ya da merak ettikleri doğum haftasına kadar soruları bize yönelterek bilgiye daha çabuk ulaşabilecekler. Gebe okulu ile hastalarımızın doğru bir şekilde bilgilendirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Gebe okulunun önemine vurgu yapan Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gökmen Reyhanlı, “Her geçen gün hastanemizde vatandaşlarımıza yönelik hizmet alanlarımız genişleyerek devam ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız, fizyoterapist ve diyetisyen eşliğinde anne ve anne adaylarımızın gebelik ve gebelik sonrası süreçlerinin doğru ve kaliteli bir şekilde sürdürülmesi için hastanemiz bünyesinde gebe okulumuzu açtık. Gebelik kontrolüne gelen anne ve anne adaylarımızın gebe okulunda sunulan hizmetlerden mutlaka yararlanması gerekiyor. Verilen eğitimin dışında anne ve anne adaylarının egzersiz yapma ve doğru beslenme imkânı bulunuyor. Emeği geçen uzman ve personel arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARŞİV ARAMA
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ