USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GURBETTE BAYRAM! VELİLERİMLE BAYRAMLAŞMA Bölüm: 3

28-07-2021
Google News

GURBETTE BAYRAM! VELİLERİMLE BAYRAMLAŞMA Bölüm: 3

 " HAYAT ESİNTİLERİ" Romanımdan.

  17 yıldan beri ilk defa ailemden ayrı geçirdiğim buruk bir Kurban Bayramının ilk günü  bitivermişti. 

Akşam yemeğinden sonra evime çıktık abimle. Abim yorgun olduğu İçin erkenden uyudu. Ben de   teneke  sobamda çatırdayarak yanan odunların  ateşinin ve karın aydınlattığı odamda  yatağıma uzanarak hüzünlü gurbet temalı bir şiir yazdım. Yazdığım sayfalar dolusu şiiri kimbilir kaç defa yırtıp attım. Sonra da onları sobada yaktım. Şu son dört gün içinde yaşadıklarımı gözlerim kapalı olarak , film şeridi gibi gözümün önünden geçiriyordum .

        4 gün önce askerden terhis olan abim yanıma geliyor.. ertesi günü Kurban Bayramına ve Bayramı müteakip sömestr tatiline  birlikte memleketim olan Kilis ‘ e gitmek  üzere yola çıkacağınız gün kar daha da yoğunlaşıyor. Umudum iyice yok oluyor Abime bu havada yola çıkmanız imkansız diyorum . Lakin O asla gitmekten vazgeçmiyor. Sonunda gidebiliriz sanarak  Ahmet Abi ‘  nin traktörünün römorkunun üstünde yola koyuluyoruz. Köyü 10 Km. gitmeden traktör Tohma  Çayı' nın bitiminde dağın eteklerinde kara saplanıyor.  O tipide  tam 9 saat  dağda kalıyoruz...Ahmet Abi' nin karları eşeleyerek bir ağılı buluşu, ağıla sığınmamız , ağılda çobanların bıraktıkları birkaç çalı çırpı ile ateş yaktığımız, soğuktan artık soğuğu hissetmeyen ellerimizi ateşe uzattığımızda vücudumda bir karıncalanma ile oraya yığılıp kalışım...   (donmuş ve baygın olarak ölümle yaşam arasındaki sınırda Hulusi Ağa' nın  evine getirilişim, köylülerin beni ayıltmak için çabaları, köyde benden iki yıl önce öğretmenlik yapmış, köye misafir olarak gelen  Müslüm  Öğretmen' in  talimatları  ile köydeki kadınların beni kar ile ovarak hayata döndürmek için uğraşmaları,  kendime geleyim diye sille tokat vurmaları, öldüm sanarak başımda ağıtlar yakarak ağlayışlarını ne duydum ne de görmüştüm. Bütün bunları Ayşe Teyze ve kızları kendime geldikten sonra anlamışlardı. Bütün bunları onların azından bir nasal dinler gibi dinlemiştim.

      Üzerimden bir kamyon geçmiş gibi takatsiz halde iki gün yataktan çıkmayışım, halen yağmakta olan karın bitip tükenmeyişi .... sonunda... memlekete gidemeyişim, bayramda  karın tutsağı olarak köyde kalışımız...

      İşte sonuçta yine köydeyim.Bayramın 2. günü... Horoz sesleri ile gözümü açıyorum. Camdan dışarı bakıyorum. Kar kesilmiş ne güzel...  Pırıl pırıl Güneş  ışıkları yerlerdeki, evlerin çatılarındaki karların üzerine  yansımış, göz alıcı kar aydınlığı gözlerimi kamaştırıyordu. Kapının önündeki karları kürekle temizleyen Ali Amca' ya seslendim  :

- Günaydın Ali Amca...Nasılsın?  Yollar açılmış mı, giden gelen var mı Darende ‘ ye ?

  “ Yok hoca... daha giden de  yok, gelen de... yollar kapalı. Belediye  duz serpmeden de  goley goley açılmaz gayrı."

Umutsuzca camı kapattım. Abim sobayı yaktı. Kahvaltımızı yaptık. Ev sahiplerine daha fazla yük olmak istemiyordum.     Öğrencilerim bugün annelerinin benimle bayramlaşmaya geleceklerini söylemişlerdi. Misafirlerime ikram için birşeyler hazırlamam gerekti. İki tepsi kek çırparak ev sahiplerinin  kuzine fırınına sürdüm. Koca bir kazan patatesi haşlayıp bir tepsi de patates salatası yaptım. Arkadaşım Döndü de bir tepsi kömbe yapmıştı sağolsun. Öğlen saatlerine yakın kapım çalındı..20-25 kişi bayan velilerim geldiler.. kiminin elinde et, kiminin elinde bir çıkın yufka ekmek, kiminin  bir  sitil yoğurt, kiminin süt, kiminin tereyağ, kiminin elinde bir torba kuru kayısı...  Bayramlaştık .Ayşe teyze' yi de çağırdım. Nuriye ve gelen velilerimin genç kızları çay dağıttılar.  Bir çoğu da benden kek tarifi aldılar.  Bir ara Hatice Teyze : - “ Hoca yarın düğünümüz başlıyor.. geleceksin değil mi düğünümüze ? Dedi.

Bizim çocuklar sana okuntu getirdiler değilmi?

-Getirdiler sağolun, Ayşe Teyzeye’ de getirdiler. Birlikte kısmet olursa ,

 yollar  açılmazda gidemezsen gelirim Hatice Teyze. 

 “ Daha 3-4 günece açılmaz.. gelirsin, gelirsin... “ dedi.

İçimden  :  - Eyvah  !  yine kaldım buralarda...!  Diye geçirirken,

- Tabii, gelirim dedim.

İçlerinde torununu okuttuğum, köyün ağasının hanımı Zöhre Teyze ,

“  Bak hoca... evde yalnız oturma, bizlere de gel..

-Gelirim, sağolun , ayaklarınıza sağlık.  Hediyeleriniz için teşekkür ederim. Zahmet etmişsiniz.. hiç gerek yoktu dedim.

“ Olur mu? Bizde adettendir. 

Onları yolcu ettikten sonra velilerimin hediyelerini ev sahiplerine indirdim. O kadar yiyeceği ben tek başıma nasıl yiyecektim ? Hem kimbilir  belki de yollar açılır gidebilirdim de... Böyle bir ihtimale kendimi inandırmaya çalışıyordum ama, imkansız olduğunu da biliyor, hissediyordum. Biraz dinlenmek için yukarı evime çıktım. Düşünüyordum bir yandan tabakları ve bardakları toparlarken

köyde kalışım, köy halkının beni benimseyip sevmelerini, bana ne kadar değer verdiklerini anlamamı sağlamıştı. ve... çok mutluydum... Herşeye rağmen ! 

 Birden TSM den çok sevdiğim bir şarkı geldi aklıma...

Bu şarkıyı  daha 6 ay önce mezuniyet gecemizde Müzik hocamız    Rahmetli Sünel Kalyoncu’ nun çaldığı piyano eşliğinde söylemiştim... Sanki başıma gelecekleri bilmişim gibi !

Şarkının sözleri şöyleydi :

GURBET  O KADAR ACI Kİ,

NE VARSA İÇİNDE...

HERŞEY BANA YABANCI,

HER ŞEYBAŞKA BİÇİMDE ...

NE BİR ARZUM , NE EMELİM,

YARALANMIŞ BİR ELİM !

BEN GURBETTE DEĞİLİM !

GURBET BENİM İÇİMDE !

  Ayser Masmanacı Beşoğlu.

Aysel Masmanacı Beşoğlu
Aysel Masmanacı Beşoğlu
BİZ ŞİRE YAPORUK       ( 1 ) 30 AĞUSTOS' TUR TÜRK' ÜN EN BÜYÜK ZAFERİ MERCİDABIK ZAFERİ YİNE SAAT 5.30 İDİ GURBETTE BAYRAM! VELİLERİMLE BAYRAMLAŞMA Bölüm: 3 GURBETTE BAYRAM GURBETTE  BAYRAM KIBRIS' TA BİR MUZ KABUĞUNUN AZİZLİĞİ BİR SALKIM KORUK KARNI AÇ, GÖNLÜ TOK ( Yaşantımdan bir hikaye)     2. BÖLÜM İYİ SÖZÜN ASLINI BİLEN DERDİ ON DOKUZ MAYIS GÜNÜ KİLİS ‘ TE   ESKİ  BAYRAM HAZIRLIKLARI BİR HIDIRELLEZ GÜNÜ 1 MAYIS BAHAR BAYRAMI YETMİŞİNDEN SONRA (2) YETMİŞİNDEN SONRA    1 ÇOCUKLUĞUMDAKi RAMAZANLAR SIR (Emine) ( Yaşanmışlıklar)   Öykü kitabımdan    EMİNE ŞİİRİMİN HİKAYESİ SINIFTAKİ MİSAFİR SIR YA RAB! MAHİR İLE MAHİRE DİŞ  HEDİĞİ      (2. ve son bölüm ) DİŞ HEDİĞİ       ( Bölüm : 1 ) ANADOLU KADINI KİLİS'TE KAÇAKÇILIK    BÖLÜM:2 KİLİS GELİN HAMAMI GELİN VE KAYNANANIN , DOKTOR HASAN İLE MUAYENE ANI KUMAR ( 1 ) KİLİS' TE KUDUZ KINASI ( 3. ve son bölüm ) KİLİS'TE KUDUZ KINASI ( BÖLÜM :2 ) KİLİS' TE KUDUZ KINASI ( Bölüm : 1 ) KİLİS LOHUSA ( Nefse ) HAMAMI BUL MEVLANA'DA KUŞCU MUSTAFA' NIN GÜVERCİNLERİ ( Öykü) FATTUM KERİ İLE KIZI Bölüm : 2 FATTUM KERİ İLE KIZI MASMANADA YAŞLI BİR KADIN BÖLÜM : 3 SOYADIMIZIN KAYNAĞI OLAN MASMANA 1. BÖLÜM . ZEYTİN ZAMANI ( 6. ve son bölüm ) ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZÜ EN KALBİ SEVGİLERİMLE KUTLAR, NİCE MUTLU VE SAĞLIKLI YILLAR DİLERİM ZEYTİN ZAMANI (4. Bölüm ) ZEYTİN ZAMANI (BÖLÜM: 3)
Reklamı Geç